سیاسی - 3 روز ago

رای دیوان درباره پرونده روح‌الله زم صادر شده است

احمد مرتضوی ، رئیس دیوان عالی کشور ، مجری حکم نهایی در پرونده روح‌الله زم ، مدیر سابق تلگرامی آمدنیوز ، اعلام کرد. با این حال ، زمان رای گیری مشخص نیست.

مرتضوی مقدم روز سه شنبه در مورد این پرونده به خبرنگاران گفت: “این حکم صادر شد و پرونده روح‌الله زم در دادگاه به پایان رسید و حکم صادر می شود.”

اوایل شهریور غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، از ارسال پرونده زم به دیوان عالی کشور خبر داده و گفته بود دستگاه قضایی جمهوری اسلامی منتظر اعلام نظر این دیوان است.

اسماعیلی دو ماه پیش اعلام کرده بود كه دادگاه زم ” ۱۳ اتهام فساد را در زمین” یافت و وی را به اعدام و حبس محكوم كرد.

در پی صدور حکم اعدام زم ، بالفردی ، وزیر نیروی دریایی ، وکیل زندانی سیاسی اعلام کرد که به حکم موکل خود اعتراض کرده و درخواست تجدید نظر می کند.

رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی هنگام بررسی پرونده زم در دیوان عالی کشور ، برنامه ای را با عنوان “مصاحبه با روح الله زم” پخش کرد که هدف آن پخش اعترافات اجباری زندانیان سیاسی ایران بود.

در اکتبر سال گذشته ، سپاه پاسداران با صدور بیانیه ای دستگیر شدن روح الله زم در خارج از ایران را اعلام کرد و دادگاه وی در ایران در فوریه آغاز شد.

این اتهامات “تشکیل و مدیریت کانال خبری عفو عمومی و صدای مردم با هدف ایجاد بی ثبات در امنیت کشور” ، “توطئه برای ارتکاب جنایات علیه امنیت داخلی و خارجی” و “مشارکت در اغوای مردم و تحریک آنها به جنگ و قتل” بود. كه در دادگاه عليه زم تشكيل شد.