حقايق - 1 هفته ago

سقوط شدید تجارت ایران با هند، کره جنوبی و ژاپن

آمار جدید شرکای تجاری اصلی تهران ، کاهش چشمگیر تجارت ایران به این کشورها و کاهش صادرات آن به ایران را نیز نشان می دهد

آمار جدید منتشر شده توسط وزارت دارایی هند از کاهش ۲۳ برابری واردات این کشور از ایران طی ۷ ماه اول سال ۲۰۲۰ حکایت دارد.
هند در مدت مشابه سال گذشته حدود ۳ میلیارد و ۲۳۲ میلیون دلار از ایران وارد کرده بود ، اما امسال این تعداد به ۱۴۰ میلیون دلار کاهش یافت.

روز چهارشنبه ۹ سپتامبر ، وزارت دارایی هند گزارش داد که صادرات هند به ایران نیز با کاهش ۴۵ درصدی ، به یک میلیارد و ۵۷۵ میلیون دلار رسیده است.

این اولین بار است که تراز تجاری بین دو کشور متفاوت است و صادرات هند به ایران ۱۱ برابر بیشتر از واردات آن است. هند پس از چین بزرگترین خریدار تجارت ایران بود ، اما از ماه های آخر سال ۲۰۱۹ تاکنون نفتی از ایران خریداری نکرده است.

واردات کل هند از کشورهای خارجی تقریباً نصف شده و در ۷ ماه نخست سال جاری به ۸۸ میلیارد دلار رسیده است و این نشان می دهد که واردات کالاهای غیرنفتی این کشور از ایران به شدت کاهش یافته است.

لازم به ذکر است که گمرک ایران از مارس ۲۰۱۹ از انتشار آمار دقیق تجارت خارجی غیر نفتی ایران خودداری کرده است ، اما آمار سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که کل صادرات غیرنفتی ایران به هند بیش از دو میلیارد دلار است.

بنابراین کاهش کل صادرات ایران به ۱۴۰ میلیون دلار در ۷ ماه نخست سال ۲۰۲۰ نشان می دهد که علاوه بر توقف صادرات نفت ، فروش کالاهای غیرنفتی ایران به هند نیز به شدت کاهش یافته است.

گزارش شده است که قبل از تحریم های آمریکا ، صادرات ژاپن و کره جنوبی به ایران زیاد بوده است. به عنوان مثال ، در سال ۲۰۱۸ ، صادرات کره جنوبی به ایران ۲.۳ میلیارد دلار و صادرات ژاپن به ایران ۷۲۵ میلیون دلار بوده است.