موزیک - 1 هفته ago

ردیف رکن اساسی موسیقی ایرانی است

داوران گروه موسیقی چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان این جشنواره را فرصتی برای ارائه هنر می دانند، اعتقاد بر این است که این ردیف رکن اساسی موسیقی ایرانی است.

حسین بهروزی‌نیا از داوران بخش ساز عود درباره نحوۀ ارزیابی آثار گفت: در داوری آثار مواردی چون اسلوب نوازندگی، سونوریته، کوک، تکنیک نوازندگی، ریتم و زمان‌بندی، بیان موسیقایی و ظرائف اجرایی، و صحت رپرتوار آیتم‌هایی بود که در ارزیابی مد نظر قرار گرفت.

این آهنگساز درباره اهمیت ردیف در موسیقی ایرانی گفت: ردیف یک جز essential اساسی موسیقی ایرانی است ، اما نه همه آن. نوازنده باید غیر از کلاس چیزهای دیگری را بداند. کلاس ها فقط قسمت بزرگی از موسیقی ما هستند ، اما همه آنها نیستند.

بهروزنیا از جشنواره موسیقی جوانان گفت: “جشنواره موسیقی جوانان چشمگیر است.” جوانان می توانند در این جشنواره خود را محک بزنند. در عین حال ، برای هر سازمان یا گروهی که به نوازندگان خوب نیاز داشته باشد ، جشنواره موسیقی جوانان فرصت خوبی برای آنها برای شناخت نوازندگان است.

سعید نیب محمدی ، یکی از حاکمان چهاردهمین جشنواره در بخش عود ، در مورد چگونگی بررسی آثار گفت: “در این جشنواره ، نکاتی مانند تنظیم ، دقت رپرتوار ، ریتم ، موسیقی ، صدا و … را در نظر می گیریم.” البته بسته به سن برخی معیارها تغییر می کند. من فکر می کنم گروه سنی “A” امسال بهتر بود ، اما نوازندگان “B” و “C” نیز خوب بودند.

وی با تأکید بر اینکه مهمترین چیز تمرکز روی آهنگهای خاص است ، به برندگان مرحله اول توصیه کرد: نوازندگان زمان باقی مانده برای دور بعدی را تقسیم کنند. برای برداشتن و آماده سازی قطعات وقت بگذارید و برای موسیقی وقت بگذارید. آنها باید در این مورد فکر کنند.