سیاسی - آگوست 6, 2020

پمپئو: تصمیم خود را برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران ارائه خواهیم کرد

وزیر امور خارجه آمریكا اظهار داشت كه ایالات متحده هفته آینده خواستار رای گیری در شورای امنیت سازمان ملل خواهد شد تا تحریم تسلیحاتی بر روی ایران تمدید شود.

مایك پومپئو با اشاره به اینکه شورای امنیت سازمان ملل متحد وظیفه حفظ صلح و امنیت در جهان را برعهده دارد ، اظهار داشت: اگر این شورا به اولین حامی تروریسم دولتی در جهان اجازه دهد که بطور آزاد اسلحه بخرد و بفروشد ، پس وظیفه خود را کاملاً مسخره می کند.

وزیر امور خارجه آمریكا همچنین تأكید كرد كه واشنگتن از سال گذشته تلاشهای دیپلماتیک برای گسترش تحریم تسلیحاتی علیه ایران را دنبال می كند.

پومپئو گفت: “ما در این مورد اجماع کنگره داریم.”
اعضای شورای امنیت ۱۳ سال پیش در این باره توافق کردند. پیشنهادی که در این زمینه مطرح کردیم بسیار منطقی است.

وی افزود: چه از یک طریق و چه به روش دیگر ، ما اطمینان داریم که تحریم تسلیحاتی که به ایران تحمیل شده است تمدید خواهد شد.

آژانس “بلومبرگ” ، در همان روز ، كه ایالات متحده قطعنامه جدیدی را به اعضای شورای امنیت سازمان ملل ارسال كرد و خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی به ایران شد.

براساس این گزارش ، این قطعنامه از کشورهای عضو سازمان ملل متحد می خواهد که از فروش یا خرید اسلحه از ایران خودداری کنند.

این قطعنامه همچنین از كشورها می خواهد كه از ارائه هرگونه آموزش فنی ، خدمات مالی ، مشاوره یا كمك در تهیه ، فروش ، انتقال ، تولید ، نگهداری یا استفاده از سلاح در ارتباط با ایران خودداری كنند.

اما سفیر آمریکا در سازمان ملل ، كلی كرافت ، دیروز گفت كه روسیه و چین ممكن است قطعنامه را وتو كنند.

با این حال ، کلی کرفت در یک طرف از سخنان خود در شورای امنیت موسسه آسپن گفت: “گسترش تحریم تسلیحاتی بر روی ایران گزینه ای بین آزادی و استبداد است.”