Uncategorized - 1 هفته ago

ادای دین سینماگران به جامعه پزشکی

در سالهای جنگ و دفاع مقدس و همچنین رزمندگان ، همیشه زن و مرد پزشکی در پشت جبهه بودند که نام آنها ممکن است ناشناخته باقی بماند ، اما فداکاری های آنها هرگز فراموش نمی شود.

در این سال‌ها زنان و مردانی جان خود را کف دستشان گرفتند تا جوانان این مرز و بوم سلامت به جبهه‌های حق علیه باطل برگردند. 

پزشکان و پرستاران همیشه در صدر خدمت بوده اند و در این زمینه شجاعت و شجاعت زیادی نشان داده اند ، خواه در زمان جنگ و دفاع از ملت.
اکنون ما درگیر جنگ با ویروس تاج جهانی هستیم و پزشکی در این خدمت مشغول به کار هستند و آنها بدون قید و شرط این کار را انجام می دهند.

فیلمسازان در این سالها از این شجاعت غافل نبودند و شروع به خلق آثاری بر اساس فداکاری هایی کردند که در صفحه نقره ظاهر شد.
برای همیشه آنها تصویر پزشکان و پرستارانی را که خستگی ناپذیر در بیمارستان ها در زیر آتش و خمپاره ای قربانی کردند ، ضبط کردند.

نخستین تجربه فیلم “هویت” است.

۱. نخستین تجربه در این زمینه را شاید بتوان فیلم هویت ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا در سال ۱۳۶۵ دانست.
اگرچه ایثارگری کادر پزشکی مورد توجه فیلم نبود ، اما بخشی از ایثارگری آنها در این فیلم نشان داده شد.
ناصر بویانور و جمعی از دوستانش با موتورسیکلت به شمال کشور می روند اما وی به دلیل سهل انگاری با کودک روبرو می شود.
وی با مصدومیت جدی به تریلی برخورد کرد. آمبولانس که وی را به بیمارستان برد ، به دلیل نقص فنی متوقف شد و ناصر با آمبولانس به بیمارستان منتقل شد.
هر کس هویت خود را به خاطر نیاورد ، واکنش های متفاوتی نشان می دهد. پرستاران ، پزشکان و بیماران با او به طور طبیعی رفتار می کنند و به او در بازیابی هویت کمک می کنند.

تجربه دیگر فيلم “انفجار در اتاق عمل”

انفجار در اتاق عمل به کارگردانی رحیم رحیمی‌پور در سال ۱۳۷۰ تولید شد.  حمله به پایگاهی در جنوب توسط هواپیماهای دشمن از جمله مجروح عبدالعلی صفری (داوطلب بسیجی از بهشهر).
وقتی قرار است تحت عمل جراحی قرار بگیرند ، متوجه می شوند که قطعات داخل صفری سافاری بسیار بزرگ هستند و در نهایت کشف می کنند که این قطعات یک بمب خوشه ای هستند.
ادامه داستان التهاب ، سوء ظن ، ترس ، هیجان و شجاعت برای گروهی که باید همزمان عمل جراحی بمب خوشه ای را خنثی کنند … فرامرز قریبیان در این فیلم نقش یک پزشک متعهد را بازی می کند که البته در روند کارش با شک و چالش روبرو است. تمام شد.
علاوه بر او ، آنات بخشی ، هوشنگ توکول ، ردا قربانی و نیما بانک ارائه شدند.

تجربه سوم فيلم “درخت ” است.

فیلم درخت گردو ساخته محمدحسین مهدویان در سال ۱۳۹۸ را آخرین فیلم سینمایی دانست که به رشادت و از خود گذشتگی این قشر از جامعه پرداخته، دانست.
اين فيلم با الهام از یک داستان واقعی ، داستان فیلم در طول بمباران شیمیایی سردشت شکل می گیرد و داستان پزشک است که به همسرش کمک می کند و با قربانی کردن و از خود گذشتگی به مجروحان شیمیایی در شرایط بحرانی کمک می کند.
پیمان معادی، مینا ساداتی، مینو شریفی، مهران مدیری بازیگران این فیلم هستند.