اجتماعى - فوریه 11, 2020

قربانیان کرونا به بیش از ۹۰۰ تن رسيد

شمار اعلام‌شده قربانیان ویروس کرونای جدید به ۹۰۸ تن رسیده است. همزمان با آغاز روز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه فعالیت‌های کاری در بسیاری از نهادها و شرکت‌های دولتی و غیردولتی از سر گرفته می‌شود.

مقام‌های استان هوبئی، در مرکز چین، جایی‌که محل شیوع ویروس کرونای تازه‌ است، اعلام کردند ۹۰ تن دیگر از مبتلایان جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۲۶۰۰ مورد تازه از ابتلا به ویروس گزارش شده است.

در سراسر چین موارد ابتلا در روز یک‌شنبه بیش از ۴ هزار نفر گزارش شده است.

با این حساب شمار قربانیان به تقریبا ۹۱۰ نفر و شمار مبتلایان به بیش از ۴۰ هزار نفر رسیده است.

تلفات كرونا خارج از سرزمین اصلی چین

خارج از سرزمین اصلی چین همچنان تنها یک نفر در فیلیپین و یک تن در منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ جان خود را از دست داده‌اند که از این بابت آمار تغییری نکرده است.

خارج از چین نزدیک به ۳۰ کشور به‌طور رسمی موارد کروناویروس تازه را گزارش داده‌اند که به بیش از ۳۰۰ مورد می‌رسد. هرچند در تمامی این کشورها سازوکار بهداشتی و مهار بیماری‌ها یکسان نیست و نظارت و قرنطینه تفاوت دارد.

شمار قربانیان و مبتلایان مدتی است که از آمار «سارس»، ویروسی که در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ شایع بود، گذشته است. در آن سال‌ها نزدیک به هشت هزار نفر مبتلا شدند و ۷۷۴ نفر جان خود را از دست دادند.

تلفات ویروس کرونا از سارس گذشت

سرعت ابتلا به ویروس تازه به مراتب بیشتر از سارس است اما درصد تلفات همچنان کم‌تر از سارس و در حدود دو درصد حفظ شده است.

سازمان جهانی بهداشت به‌تازگی اعلام کرده بود به نظر می‌رسد روند شیوع ویروس تازه به ثبات رسیده است؛ به این معنی که به نظر می‌رسد دست‌کم در روزهای اخیر از سرعت جهشی آن کاسته شده است.

با این حال افزایش شمار مبتلایان در بامداد دوشنبه بار دیگر نگرانی‌هایی را سبب شده است.

دکتر یان لیپکین، مدیر مرکز ایمنی و ابتلا به بیماری‌ها در دانشگاه کلمبیا در جریان یک نشست خبری آن‌لاین گفته اگر تمهیدات برای مهار بیماری موثر باشد، باید به زودی شاهد کاهش چشم‌گیر موارد ابتلا باشیم.

دکتر لیپیکن که به سازمان جهانی بهداشت در جریان سارس یاری می‌رساند افزوده اگر شمار مبتلایان، با آغاز به کار فعالیت‌های تجاری و اداری روندی جهشی به خود بگیرد، آن وقت است که «می‌دانیم با دچار مشکل شده‌ایم».

بسیاری از اداره‌ها و سازمان‌های دولتی، فروشگاه‌ها و مؤسسات خصوصی در چین، روز دوشنبه ۲۱ بهمن فعالیت کاری خود را از سر می‌گیرند. تعطیلات سال نوی چینی که قاعدتاً باید دو هفته پیش پایان می‌یافت تا امروز تمدید شده بود.