آيا برج طغرل کج شده است؟!

برج طغرل

برج طغرل یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر با ۹ قرن است که در شهرستان ری قرار دارد.

برج طغرل در شرق آرامگاه ابن بابویه در خیابان ابن بابویه شهر ری واقع شده‌است و از آثار به جا مانده از دورهٔ سلجوقیان می‌باشد.

در برخی متون این محل، برج خلیفه یزید نامیده شده‌است. ارتفاع برج حدود ۲۰ متر می‌باشد (بدون احتساب گنبد مخروطی شکلی که امروزه اثری از آن نمانده) به عقیدهٔ برخی از کارشناسان این برج شبیه عقربه‌های ساعت بوده و می‌توان از روی تابش آفتاب بر روی کنگره‌های آن زمان را تشخیص داد.

برج طغرل کج نشده است

رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: برج طغرل کج نشده، اما سازمان میراث فرهنگی باید با استفاده از دستگاه‌های مخصوص نظر نهایی خود را در این مورد اعلام کند.

به گزارش ایلنا، حسن خلیل‌آبادی در جریان یکصد و نود و هفتمین جلسه شورای شهر تهران در تذکری با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر کج شدن برج طغرل گفت: انتشار این شایعات نگرانی هایی را برای مردم ایجاد کرده است.

برج طغرل کج نشده، اگرچه که ساخت مجموعه رازی، کاهش سطح آبهای زیرزمینی و توسعه مترو ممکن است مشکلاتی را ایجاد کرده باشد.

وی با بیان این‌که چندی پیش سازمان میراث فرهنگی در نامه‌ای عنوان کرد که برج طغرل کج نشده است، اظهار کرد: البته معتقدیم که باید سازمان میراث با استفاده از دستگاه‌های مخصوص سریعا بررسی‌های لازم را انجام دهد، اما به نظرم این برج کج نشده است.

رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران با بیان این‌که برخی‌ها عنوان کرده‌اند که چون چشمه علی خشک شده شاهد کج شدن برج طغرل هستیم گفت: آب به چشمه علی برگشته و با این حال از میراث فرهنگی می‌خواهیم که نظر قطعی خود را در این خصوص ارائه کند.