پرتاب ماهواره ظفر به تعویق افتاد

پرتاب ماهواره ظفر چيست؟

ظفر ماهواره‌ای سنجش از دور است و قرار است تا پایان سال۹۸ با ماهواره‌بر سیمرغ ایرانی و بومی پرتاب شود. این ماهواره قرار است در مدار دایره‌ای حرکت کند.

وزن این ماهواره 113 کیلوگرم و دارای طول عمر تجهیزاتی 1.5 سال است. بر روی این ماهواره ۴ دوربین رنگی نصب می‌شود. این دوربین‌ها دارای وضوح ۲۶ برای ظفر۱ و ۱۶متری برای ظفر ۲ است و قادر به تصویربرداری از سطح زمین خواهد بود.

به گفته محققان این ماهواره دقت سیستم کنترل تعیین وضعیت ماهواره ظفر نسبت به ماهواره نوید ۳۰۰ درصد پیشرفت داشته است

پرتاب ماهواره ظفر به تعویق افتاد

ایران پرتاب ماهواره موسوم به «ظفر» را برای دومین بار در یک هفته گذشته به تعویق انداخت.

هنوز هیچ تاریخ جدیدی برای پرتاب این ماهواره ساخت ایران اعلام نشده است.

پیشتر مقامات ایرانی از جمله وزیر ارتباطات پایان هفته گذشته را برای پرتاب این ماهواره اعلام کرده بودند، اما این تاریخ بعدا به روز شنبه، ۱۹ بهمن‌ماه، به تعویق افتاد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، روز ۲۹ دی‌ماه در حساب کاربری خود در توئیتر در این باره نوشته بود: «ماهواره‌های ظفر ۱ و ۲ که تست‌های موفق خود را پشت سر گذاشته‌اند، امروز راهی پایگاه فضایی می‌شوند تا به زودی فرآیند قرار گرفتن آنها در مدار طی شود.

پرتاب «ظفر» در حالی دوباره به تعویق افتاده که مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، جمعه شب در توئیتی نوشته بود: «بیش از صد خبرنگار از سایت امام خمینی (ره) سمنان به صورت حضوری و نیز جمع زیادی از دانش‌آموزان المپیادی از سایت مرکز فضایی ماهدشت به صورت زنده، نظاره‌گر پرتاب ماهواره ظفر خواهند بود.