عوامل موثر در پیشگیری از سرطانها

سرطان چیست؟

«سرطان» بیماری است که به عنوان یکی از مهلک‌ترین بیماری‌های حال حاضر در جهان شناخته می‌شود و علی رغم پیشرفت‌های بسیار زیاد در راه شناسایی و درمان آن، هنوز قربانیان زیادی در سراسر جهان می‌گیرد. 

جسم انسان از میلیونها سلول تشکیل شده است که در کنار هم، بافت‌هایی مانند ماهیچه‌ها، استخوان و پوست را می‌سازند. اغلب سلول‌های طبیعی بدن در پاسخ به تحریکاتی که از داخل و خارج بدن به آنها وارد می‌شود، رشد و تولید مثل می‌کنند و در نهایت می‌میرند.

عوامل موثر در پیشگیری از سرطانهانحوه پیدایش سرطان

اگر این فرآیند در مسیر تعادل و صحیح خود اتفاق بیفتد، بدن سالم می‌ماند و عملکرد طبیعی خود را حفظ می‌کند، اما مشکلات زمانی شروع می‌شود که یک سلول طبیعی دچار “جهش” یا تغییر شده و به سلول سرطانی تبدیل می‌شود.

یک سلول طبیعی ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی به یک سلول سرطانی تبدیل شود، اما در اغلب موارد، تبدیل در اثر مواجهه مکرر با مواد سرطانزاست.

بدخیم شدن سرطان

وقتی سلول «جهش یافته» تقسیم می‌شود، به 2 سلول جدید “جهش یافته” تبدیل شده و این فرآیند به همین ترتیب ادامه می‌یابد تا همان یک سلول، به توده‌ای از سلولها که «تومور» نامیده شده، تبدیل می‌شود.

گاهی این تومورها، خوش خیم بوده و رشد نمی‌کنند، اما در صورتی که سلول‌های تومور رشد کرده و تقسیم شوند، سلول‌های طبیعی اطراف خود را از بین ببرند و به نقاط دیگر بدن هم دست‌اندازی کنند، تومور بدخیم محسوب می‌شود.

عوامل موثر در پیشگیری از سرطانها

عدم استفاده از دخانیات، صرف غذاهایی که به صورت آب‌پز تهیه شده و پرهیز از مصرف فست فودها ،عدم استفاده از غذاهایی که آثار سوختگی در آنها نمایان است، استفاده از سبزیجات و انواع میوه‌ها و استفاده کمتر از گوشت قرمز و رعایت کامل امور بهداشتی؛

از جمله عوامل مهم در پیشگیری از سرطانهاست؛ضمن اینکه عدم تحرک، استرس و سبک غذایی ناسالم نیز از دیگر عوامل ابتلا به سرطان به شمار می‌رود؛ بنابراین با فعالیت فیزیکی و استفاده از مواد غذایی سالم می‌توان ریسک ابتلا به این بیماری را کاهش داد.

همچنین چاقی یکی از عواملی است که شانس ابتلا به انواع سرطان ها را بیشتر می‌کند؛ بنابراین جوامع ماشینی امروز بیشتر از سایر جوامع درگیر سرطان شده‌اند.