راه‌های پیشگیری از سرطان


دکتر مهدی شادنوش – عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همزمان با هفته پیشگیری از سرطان اظهار کرد:

تغذیه نقش تعیین کننده‌ای در پیشگیری و درمان سرطان ایفا می‌کند، عنوان کرد: متأسفانه براساس پیش بینی های سازمان جهانی بهدشت روند ابتلا به سرطان در دنیا روبه فزونی است؛ به طوری که در کشورهای توسعه یافته، سرطان بعد از بیماری‌های قلبی-عروقی دومین عامل مرگ ومیر به شمار می‌رود

سه راهکار کلیدی پیشگیری از سرطان

1-در طول زندگی وزن مناسب را هدف خود قرار دهید.

شادنوش با بیان اینکه شواهد موجود حاکی ازآن است که چربی اضافی بدن، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد، گفت: بیش از 75 درصد بزرگسالان کشور اضافه وزن دارند،

این درحالیست که ثابت شده افزایش چربی بدن یکی از عوامل خطر سرطان‌ها به خصوص روده، پستان (در زنان یائسه)، مری، پانکراس، رحم، کلیه و احتمالاً مثانه است. لذا حفظ وزن مناسب در طول زندگی یکی از مهم‌ترین راه‌های محافظت در برابر سرطان و سایر بیماری‌های مزمن است.

وی با تاکید بر اینکه از دو طریق می‌توان پی برد چطور وزن بدن ، ما را در معرض خطر سرطان و بیماری‌های مزمن قرار می‌دهد، تصریح کرد

: اولین روش، نمایه توده بدن (BMI) است که چربی بدن را بر اساس وزن و قد در بزرگسالان بیان می‌کند و روش دیگر برای ارزیابی خطر افزایش چربی بدن، اندازه‌گیری دورکمر است، چراکه ذخیره چربی در اطراف شکم نسبت به قسمت‌های دیگر بدن خطر بیشتری دارد.

در این روش اندازه دورکمر به اندازه دور باسن تقسیم و چنانچه عدد حاصل بیش از 1 در آقایان و بیش از 0.8 در خانم‌ها باشد نشان دهنده چاقی شکمی است. در همین راستا بهترین راه برای کنترل وزن پرهیز از مصرف نوشیدنی‌های شیرین و محدود کردن مصرف غذاهای پرانرژی همراه با افزایش فعالیت بدنی است.

2- روزانه حداقل 30 دقیقه یا بیشتر فعالیت بدنی داشته باشید.

ه گفته این متخصص تغذیه بالینی فعالیت بدنی منظم روزانه به دلیل محافظت بدن در برابر سرطان اهمیت زیادی دارد، بطورکلی هرگونه فعالیت بدنی حتی به مقدار کم مفید است ولی هر چه بیشتر باشد بهتر است.

چراکه فعالیت بدنی باعث کاهش میزان هورمون‌های موثر در بروز سرطان پستان و رحم شده و با افزایش سرعت عبور غذا از دستگاه گوارش بروز سرطان روده را کاهش می‌دهد.

همچنین نتایج حاصل از مطالعات در مورد فعالیت بدنی و سرطان در سه هدف خلاصه می‌شود: 1) حداقل روزانه 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط داشته باشید 2) با افزایش قدرت بدنی، حداقل 60 دقیقه فعالیت بدنی متوسط یا 30 دقیقه فعالیت بدنی شدید را در برنامه روزانه خود بگنجانید 3) عادت‌های کم‌تحرکی مثل تماشای تلویزیون را محدود کنید.

3-غذاهای گیاهی را بیشتر انتخاب کنید

شادنوش با بیان اینکه اولین قدم برای اصلاح عادات غذایی، تغییر در مقادیر است، گفت:‌ قسمت عمده بشقاب از غذاهای گیاهی مانند سبزی‌ها و میوه‌ها، غلات کامل و حبوبات تشکیل شود و مقدار گوشت در آن به حداقل ممکن کاهش یابد.

مصرف میوه‌ و سبزی از ابتلا به سرطان روده و ریه پیشگیری می‌کند

وی با بیان اینکه مصرف میوه‌ از ابتلا به سرطان ریه پیشگیری می‌کند، اظهار کرد: همچنین مصرف سبزی‌های متنوع بدن را در مقابل انواع دیگر سرطان‌ها محافظت می‌کند.

به علاوه بیشتر میوه‌ها و سبزی‌ها حاوی مقادیر زیاد فیبر بوده که باعث محافظت در برابر سرطان روده می‌شوند. به همین دلیل صندوق جهانی تحقیقات سرطان، مصرف روزانه حداقل 3 واحد از میوه‌ها و سبزی‌ها را توصیه می‌کند.

بنابراین بهتر است دو سوم یا بیشتر بشقاب با سبزیجات، میوه ها، غلات و حبوبات کامل و یک سوم یا کمتر از آن با غذاهای حیوانی پر شود. حتی بهتر است که بشقاب به دو واحد سبزیجات و یک واحد غلات کامل تقسیم گردد و مقدار کمی گوشت برای طعم دار کردن آن استفاده شود.