اجتماعى - حقوق بشر - سیاسی - ژانویه 22, 2020

سوءمدیریت درسیستان و بلوچستان قبل از سیل

یک کارشناس اقتصادی گفت: جنوب بلوچستان، بیشترین آسیب را در سیل دیده است. به گونه ای که هزار هکتار باغ موز کامل تخریب شده است. زیرساخت ها در این مناطق زیاد تخریب شده است.

وضعيت كشاورزى درسیستان و بلوچستان

علیرضا کردلو کارشناس اقتصادی در خصوص بهره وری کشاورزی در کشور، گفت: بهره وری در کشاورزی، تنها بهره وری در تولید محصولات نیست. در بهره وری باید، زنجیره کشاورزی را مد نظر قرار داد.

کارشناس اقتصادی بیان کرد: در کشاورزی تجاری، باید همه زنجیره از تولید کننده تا مصرف کننده، بهره وری بالایی داشته باشد چون در غیر این صورت، کشاورزی پیشرفت نخواهد کرد.

وی ادامه داد: وضعیت کشور در کشاورزی تولید محور، مطلوب ارزیابی می شود. اما رویکرد صحیح در این حوزه، کشاورزی ارزش محور است. یعنی زمانی کشاورزی ارزش دارد که بتوان محصولات آن را فروخت و صادر کرد.

کردلو با بیان اینکه کشاورزی رودخانه ای در مقابل کشاورزی قراردادی است، گفت: در کشاورزی رودخانه ای، کشاورز بر اساس تشخیص خود اقدام به کشت محصول می کند اما در کشاورزی قراردادی، خریدار به شما سفارش کشت محصول را می دهد که در این روش کشاورزی بهینه است بهره وری بالایی دارد.

سوءمدیریت قبل از سیل سیستان و بلوچستان نقش مهمی در ایجاد خسارات گسترده داشت

محمد رحمانی کارشناس اقتصادی با تاکید بر باریدن 300 میلی متر باران در عرض 48 ساعت در سیستان و بلوچستان، تصریح کرد: این حجم باران باعث راه افتادن سیل می شود و در سیستان و بلوچستان مسبوق به سابقه نبوده است.

وی گفت: جنوب بلوچستان، بیشترین آسیب را در سیل دیده است. به گونه ای که هزار هکتار باغ موز کامل تخریب شده است. زیرساخت ها در این مناطق زیاد تخریب شده است.

رحمانی افزود: قسمت اعظم موز مصرفی کشور در منطقه زرآباد بلوچستان تامین می شود به نحوی که این منطقه را پایتخت موز ایران نام گذاری کرده اند. این باغ ها صد در صد تخریب شده اند. محصولات کشاورزی در این سیل آسیب جدی دیده اند.

رحمانی با بیان اینکه مردم از این سیل نیز توانسته اند استفاده کنند، گفت: مردم در زمین های کشاورزی که آب جمع شده اند، حصار ایجاد نموده اند تا آب بیرون نورد و از این طریق آب کشاورزی خود را تامین نموده اند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: هواشناسی 3 روز قبل از سیل پیشبینی بارش 60 تا 90 میلیمتری را داشت. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که برخی از سدهای بزرگ سیستان و بلوچستان بیش از 10 سال خشک بوده اند. یکی از علل سیل، این بود که آب منطقه ای سیستان و بلوچستان بر اساس بارش 50 میملیمتری برنامه های خود را چیده بود.

رحمانی گفت: با این حال آب های عبوری از سد ها بیش از مقدار ظرفیت آنها بوده است و اگر سدها قبل از سیل نیز خالی می شدند، بازهم مشکلات ایجاد می شد. البته در حالت کلی و با توجه به شرایط خشکسالی سیستان و بلوچستان کسی جرئت نمی کند سد را خالی کند. چون ممکن است پیش‌بینی های هواشناسی در واقعیت رخ ندهد و ضرر هنگفتی به منابع آبی وارد شود.

وی افزود: بیشتر تخریب ها در جنوب غرب سیستان بوده است که سد کاریانی در آنجا قرار است مستقر شود. اگر این سد در آن منطقه وجود داشت، این خرابی ها حاصل نمی شد.

این کارشناس اقتصادی گفت: در سیل بلوچستان، تمهیدات لازم قبل از وقوع سیل نیز اندیشیده نشد که همین عامل مشکلات سیل را دوچندان نمود.