اجتماعى - حقايق - فرهنگ و هنر - ژانویه 16, 2020

مرگ هاي ناشی از حوادث ترافیکی

هر 28 دقیقه یک نفر قربانی حوادث ترافیکی می‌شود

رئیس سمینار کاهش بار سوانح ترافیکی با بیان اینکه مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در 8 ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2.3 درصد رشد داشته است، گفت: هر 28 دقیقه یک نفر در کشور قربانی حوادث ترافیکی می‌شود.

کامران باقری لنکرانی عضو فرهنگستان علوم پزشکی و رئیس سمینار کاهش بار سوانح ترافیکی خبر داد:

چالش‌ها و راهکارهای پیش رو، امروز در نشست خبری با اشاره به برگزاری دهمین دوره این سمینار طی روزهای دوم تا سوم بهمن ماه در شیراز اظهار داشت: از سال 1389 یعنی سال 2011 میلادی سازمان ملل متحد این دهه را به عنوان دهه اقدام برای کاهش بار حوادث ترافیکی نامگذاری کرد

و اکنون دهمین سال این دهه نامگذاری شده است، به شکلی که همه کشورهای دنیا متعهد شده بودند تا بار ترافیکی را در کشورهای خود به میزان 50 درصد نسبت به سال قبل از 2011 کاهش دهند.

وی ادامه داد: متاسفانه این تعهد کشورها در رسیدن به این آمار به وقوع نپیوسته و سالیانه بین یک میلیون و 300 تا یک میلیون و 500 هزار نفر در جهان بر اثر حوادث ترافیکی جان باخته و 50 میلیون نفر نیز مصدوم می‌شوند

بیشترین قربانیان حوادث ترافیکی افراد سنین 15 تا 45 سال هستند

رئیس سمینار کاهش بار سوانح ترافیکی با بیان اینکه بیشترین قربانیان حوادث ترافیکی افراد سنین 15 تا 45 سال هستند، یادآور شد: از سال 89 و طی دهه اقدام همایش سالیانه‌ای با هدف کاهش بار حوادث ترافیکی در شیراز برگزار می‌کنیم تا اوضاع موجود در این حوزه را بررسی و رصد کنیم.

البته در ایران دستاوردهای قابل توجهی داریم به شکلی که از 30 هزار مرگ بر اثر حوادث ترافیکی در سال 84، اکنون به 17 هزار مرگ در سال رسیده‌ایم.

افزایش حوادث ترافیکی

باقری لنکرانی خاطرنشان کرد: از اولین مرگ بر اثر حوادث ترافیکی که در سال 1304 اتفاق افتاد تا سال 84 هر سال مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی در کشور زیاد شده بود، اما سال 85 اولین سال کاهش مرگ ناشی از حوادث ترافیکی بود

و این روند کاهشی تا سال 95 ادامه داشت، اما از این سال مجددا شاهد افزایش حوادث ترافیکی بودیم. ضمن اینکه اکنون در 8 ماهه سال جاری نیز نسبت به 8 ماهه سال 97 روند افزایشی را در مرگ‌های ناشی از حوادث ترافیکی داریم؛ یعنی شاهد افزایش 2.3 درصد مرگ ناشی از حوادث ترافیکی هستیم.

وی متذکر شد: این افزایش نشان می دهد برنامه‌هایی که تاکنون برای کاهش بار ترافیکی انجام داده‌ایم به نقطه اوج خود رسیده و اگر به سیاست‌های فعلی بسنده کنیم، به توفیق بیشتری دست پیدا نخواهیم کرد و باید در این خصوص بازنگری‌هایی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در هر 28 دقیقه یک نفر در کشور قربانی حوادث ترافیکی می‌شود، افزود: این قربانیان معمولا سنی زیر 45 سال دارند و بسیاری از آنها سرپرست و نان‌آور خانواده هستند.