روشنفکری - ژانویه 14, 2020

ایران دومین کشور پرمصرف آنتی بیوتیک در جهان

سازمان بهداشت جهانی (WHO) هشدار داده است که مقاومت آنتی بیوتیک‌ها یکی از بزرگترین تهدیدات بهداشت عمومی جهانی است. با این حال ایران دومین کشور پرمصرف آنتی‌بیوتیک در جهان است.

 نگرانی‌های مرتبط با مصرف آنتی بیوتیک‌ها خیلی زود پس از معرفی آنها به دنیای پزشکی در سالهای ۱۹۴۰ میلادی ایجاد شد.

آنتی بیوتیک‌ها از جمله رایج ترین داروهای مصرفی در جهان هستند. اگر چه این دسته از داروها، میتوانند نجات بخش جان بسیاری از مردم جهان از بیماری‌های عفونی و ویروسی باشد اما استفاده بی رویه از آنها سبب بروز عوارض متعددی می شود که سالهاست جامعه پزشکی جهان را نگران کرده است.

آنتی‌بیوتیک‌ها  زمانی در دهه‌های 40 و 1950 میلادی جان میلیون‌ها انسان را نجات داده‌اند.اما امروزه به دلیل مصرف بیش از حد آن ، بسیاری از آنتی بیوتیک‌ها در برابر باکتری‌هایی که زمانی کشته‌اند ، دیگر مؤثر نیستند.

خطرهای ناشی از پر مصرف آنتی‌بیوتیک

مصرف بی مورد آنتی بیوتیک‌ها می تواند موجب مقاومت بدن به این دارو شود که این خود خطری بزرگ برای سلامتی هر انسان به شمار می‌آید.

همچنین یکی از خطرناک‌ترین عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک‌ها واکنش های آلرژیک است که روزانه افراد زیادی را بدون اینکه بدانند چرا، راهی بیمارستان می‌کنند. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که حدود ۳۰ درصد کل نسخه‌های آنتی بیوتیکی  در سالانه در سراسر جهان تجویز مییشود غیرضروری است.

ایران دومین کشور مصرف کننده «آنتی بیوتیک» در جهان

 محمد رضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در مراسم نهمین کنگره تخصصی کنترل عفونت در دانشگاه علوم پزشکی ایران، اظهار داشت: قاومت میکروبی به عنوان یک مسئله مهم در سازمان جهانی بهداشت مورد نظر است و موضوع آنتی بیوتیک‌ها به عنوان یک چالش بشری مطرح است.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه بسیاری از آنتی بیوتیک‌ها اثربخشی خود را از دست داده‌اند، اظهار کرد: ایران از لحاظ مصرف آنتی بیوتیک‌ها در جایگاه دوم بعد از مغولستان قرار دارد

که این جای نگرانی بسیار زیاد است و یکی از مداخلات مهم در این زمینه تولید اقلام ضد عفونی کننده است.