پیام هایی مخفی میان ایران و آمریکا

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی توسط یک هواپیمای آمریکایی که از قطر بلند شده‌است

روزنامه نیویورک تایمز در یک گزارش مفصل بعضی از جزییات عملیات علیه قاسم سلیمانی در عراق و تبادل پیام میان ایران و آمریکا بعد از آن برای ایجاد مفرهایی برای پرهیز از عمیق شدن بحران را فاش کرده است.

مبادله پیام میان ایران و آمریکا

این روزنامه می نویسد که مقام های دولت ترامپ در آمریکا برای ۱۸ ماه در مورد اینکه آیا باید فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را هدف بگیرند یا نه بحث می کردند.

براساس این گزارش زمانی که در ماه مه گذشته با حملات به چهار نفتکش در منطقه تنش با ایران بالا گرفته بود، جان بولتون، مشاور وقت امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، از ارتش و سازمان های اطلاعاتی خواست گزینه هایی برای منصرف کردن تعرض های ایران تهیه کنند.

به نوشته این روزنامه یکی از گزینه های ارائه شده به آقای بولتون کشتن قاسم سلیمانی و برخی دیگر از رهبران سپاه پاسداران بود. از آن زمان بود که تلاش برای ردگیری سفرهای سردار سلیمانی شدت بیشتری یافت

پیام هایی مخفی از طریق سفارت سوئیس

نیویورک تایمز می نویسد که بعد از هدف گرفتن آقای سلیمانی در روز سوم ژانویه در کنار فرودگاه بغداد، ایالات متحده در پیام هایی مخفی از طریق سفارت سوئیس، ایران را ترغیب کرد با چنان شدتی واکنش نشان ندهد که آقای ترامپ مجبور شود واکنشی حتی شدیدتر از کشتن قاسم سلیمانی نشان دهد.

علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب در مورد پیام آمریکا که سوئیس انتقال آن را تایید کرد گفته بود: “آمریکایی ها صبح جمعه به روش دیپلماسی و غیره متوسل شدند و حتی گفتند اگر می‌خواهید انتقام بگیرد، متناسب با کاری که ما کردیم، انتقام بگیرید؛ در حالی که آنها نمی‌توانند چیزی را تعیین کنند.