تمام وعده‌های ایران به فیفا؛ فوتبال در مسیر جودو

«هجدهم مهرماه ۹۸ را باید روز مهمی برای زنان ایران‌زمین قلمداد کرد، روزی که سرانجام قفل ۴۰ساله ورود زنان به ورزشگاه پیر آزادی شکست»

ماجرای حضور زنان در ورزشگاه‌‌های ایران با گذشت هفت ماه از اولتیماتوم فیفا همچنان ادامه دارد و مقامات ورزش ایران را با چالشی جدی مواجه کرده است. ۱۸مهر ماه و شکسته شدن طلسم ۴۰ساله حضور زنان در ورزشگاه آزادی هم نتوانست معادله درخواست فیفا از ایران را حل کند.

رایزنی‌‌های مخفیانه فدراسیون با فیفا هم فرجامی نداشت و در آخرین سکانس این سناریوی پرماجرا، سرانجام فدراسیون فوتبال ایران برای بازگشایی در‌های ورزشگاه به روی زنان «تعهد کتبی» داد. تعهدی که شاید همچنان بر وزن خرید زمان باشد چرا که هنوز مراجع نظام، مهم‌ترین مخالف حضور زنان در ورزشگاه‌ها هستند.


ماموریت وزیر به تاج؛ خرید زمان از فیفا

فدراسیون فوتبال ایران در تابستان ۹۸ نامه‌‌ای بسیار تند و جدی از فیفا دریافت کرد، نامه‌ای که نشان می‌داد صبر مدیران فیفا درباره تبعیض جنسیتی در فوتبال ایران به سر آمده است. مسعود سلطانیفر (وزیر ورزش ایران) و مهدی تاج (رئیس فدراسیون) در ابتدا وانمود کردند این نامه تنها برای حضور زنان در بازی‌های ملی است و سعی در پنهان کردن ابعاد واقعی نامه و درخواست‌های مکرری که البته پیش ازاین رسانه‌ای نشده بود، داشتند.

در واقعیت اما جیانی اینفانتینو روی قول حسن روحانی حساب کرده بود و در انتظار برآورده شدن وعد‌ه‌ای بود که در تهران از رئیس جمهوری اسلامی شنید. آغاز لیگ برتر به تعویق افتاد اما بهانه‌هایی واهی همچون مکانیزه شدن سامانه بلیت فروشی، دوربین‌دار شدن ورزشگاه‌ها و گیت‌های الکترونیک به عنوان دلایل تاخیر در شروع بازی‌ها مطرح شد.

دختر آبی حساسیت فیفا را دوچندان کرد

خودسوزی سحر خدایاری که در رسانه‌ها به «دختر آبی» مشهور شد، دردسر ورزش ایران در موضوع بازگشایی در‌های ورزشگاه به روی زنان را دوچندان کرد. ماجرای غم‌انگیز درگذشت دختر آبی دنیا را تکان داد و در همان روز‌هایی که فیفا در حال مذاکره با طرف ایرانی بود، حساسیت فدراسیون جهانی را برانگیخت.

سحر که طرفدار استقلال بود و در تلاش برای ورود به ورزشگاه آزادی بازداشت شده بود، در نهایت پس از مدتها رنج و فشار‌هایی که از سوی مقامات امنیتی و قضایی به او وارد شد مقابل دادسرای تهران خود را به آتش کشید تا مرگ تراژیک این هوادار فوتبال باعث فشار افکار عمومی دنیا بر فیفا شود و بار دیگر فشار فدراسیون جهانی بر فوتبال ایران افزایش پیدا کند.