افتتاح نمایشگاه فرهنگی و هنری ایران

نمایشگاه فرهنگی ایران با حضور جمعی از هنرمندان خراسانی همراه با ارائه آثاری در رشته‌های مختلف هنری افتتاح خواهد شد….

مرو شهری با قدمت ۲ هزار ساله است از دیر باز تاکنون جایگاه والایی در خاک خراسان بزرگ داشته و این اهمیت بعد میزبانی از قدوم پر برکت حضرت رضا (ع) در دوران ولایت عهدی ایشان دو چندان شده است. اهمیت شهر باستانی مرو در آسیای‌میانه و موقعیت خاص آن به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم بر کسی پوشیده نیست.

نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با عنایت به همین پیشینه باشکوه و توجه امروز شیفتگان خاندان نبوی به قدمگاهی موسوم به «قزل امام (ع)» یا همان امام طلایی معروف در نزد ترکمن‌ها درصدد است نخستین نمایشگاه فرهنگی کشورمان را روز شنبه (۲۳ آذر ماه) در محل تالار کمینه شهر مرو ترکمنستان افتتاح کند.

در این نمایشگاه ۲ روزه که با حضور سیدمحمد احمدی سفیر ایران در عشق‌آباد و جمعی از مقامات استان مرو برگزار می‌شود، هنرمندان بومی کشور در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی همچون فیروزه‌کوبی، میناکاری، خاتم‌کاری، قلم‌زنی، کاشی‌کاری، ترمه‌دوزی به ارائه آثار خواهند پرداخت.

با هماهنگی به عمل آمده در کنار نمایش این محصولات هنری، نمایشگاه آثار برجسته خطاطی هنرمندان استان خراسان‌شمالی و همچنین کارگاه آموزش خطاطی با حضور عباسعلی تیمورزاده از خطاطان نامی بجنوردی دایر خواهد بود.

نمایشگاه فرهنگی هنری ایران با اجرای مشترک گروه چهارده نفره هنرهای آیینی «جایلان» اعزامی از خراسان‌شمالی، گروه موسیقی «علی‌آبادی» دعوت شده از قوچان و مشارکت تعدادی از هنرمندان ترکمنستانی در تالار «کمینه» به کار خود پایان خواهد داد.

نمایشگاه یاد شده نخستین برنامه فرهنگی در نوع خود به شمار می‌رود که در پی گسترش روابط فرهنگی دو کشور با همکاری وزارت فرهنگ ترکمنستان در شهر کهن مرو بر گزار می‌شود.