سیاسی - نوامبر 9, 2019

رابرت لوینسون، مامور پیشین پلیس فدرال آمریکا، سال ۸۵ پس از سفر به جزیره کیش ناپدید شد

پاسخ ایران به سازمان ملل:‌ رابرت لوینسون پرونده باز دارد؛ وکیل:‌ قرار منع پیگرد صادر شده….

پس از ۱۳ سال بی‌خبری از رابرت لوینسون، مامور سابق پلیس فدرال آمریکا، مقام‌های جمهوری اسلامی در نامه‌ای رسمی به سازمان ملل اعلام کرده‌اند که او در تهران «پرونده‌ای باز» دارد.

در عین حال محمدحسین آقاسی، وکیل آقای لوینسون در ایران، به رادیوفردا گفت که «از نظر مسئولان قضایی رسیدگی‌کننده به این پرونده، جرمی در این باره اتفاق نیفتاده که قابل پیگیری باشد».

از همین رو، به گفته آقای آقاسی که سال گذشته هم در توییتی به این پرونده اشاره کرده بود، در این زمینه قرار منع پیگرد «صادر شده» و در واقع پرونده مختومه است، اما او به این حکم اعتراض کرده و در انتظار نتیجه این اعتراض است.

جیسون رضاییان که خود در ایران به جاسوسی متهم شده بود و در زمان باراک اوباما پس از توافق اتمی آزاد شد روز جمعه، ۱۷ آبان‌ماه، در روزنامه آمریکایی واشینگتن پست از اعلام خبر نامه رسمی ایران به سازمان ملل به خانواده آقای لوینسون خبر داد.

آقای لوینسون در زمستان سال ۸۵ پس از سفر به جزیره کیش ناپدید شد. آمریکا اعتقاد دارد که وی دستگیر شده و در ایران به سر می‌برد، اما مقامات جمهوری اسلامی تاکنون بارها گفته بودند که اطلاعی از سرنوشت و محل وی ندارند.

حال سازمان ملل در ایمیلی به خانواده رابرت لوینسون خبر داده است که او «طبق بیانیه دادگستری تهران، در دادگاه عمومی و انقلاب تهران پرونده‌ای در جریان دارد».

در ایران، رسیدگی به مسائل مرتبط با امنیت داخلی و خارجی در حوزه اختیارات دادگاه انقلاب قرار دارد.