بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای متولی در حوزه کودکان و نوجوان فعال شده‌اند

فیلم‌های کودک و نوجوان طی ۷ ماه گذشته، تنها سهمی ۲.۵ درصدی از مجموع فروش سینماها در سال ۹۸ را از آن خود کرده‌اند که با توجه به ظرفیت فروش فیلم‌های این گروه سنی، این سهم اندک قابل تأمل است….

همزمان با هفته ملی و روز جهانی کودک، بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای متولی در حوزه کودکان و نوجوان فعال شده‌اند به طوری که این روزها شاهد برگزاری جشنواره‌ها و مراسم‌های متعددی هستیم که قرار است اهمیت توجه به کودکان و نوجوانان در کشور را به ما یادآوری کنند. بنیاد سینمایی فارابی هم روز گذشته میزبان آیینی برای تجلیل از فعالان سینمای کودک بود اما به نظر می‌رسد فراتر از این آیین‌ها و مراسم‌ها، بررسی عملکرد ۶ ماهه گذشته دستگاه‌های فرهنگی ملاک روشن‌تری برای میزان توجه به این گروه سنی باشد.

کودکان علاقه‌مند به سینما از مردادماه به این سو و بعد از اکران فیلم «تپلی و من» سهمشان از چرخه اکران و ویترین سینماها، حتی یک فیلم هم نبوده در حالی که تابستان تعطیل بودند و زمان بیشتری برای تماشای فیلم‌های مناسب خود را داشتند؛ اما دریغ از حتی یک فیلم!


بسیاری از سینماگران تابستان امسال را یکی از بدترین فصل‌های اکران در سال‌های اخیر توصیف کرده‌اند، چراکه چیدمان نادرست اکران باعث شد بسیاری از فیلم‌ها نتوانند به فروش قابل توجهی برسند تا جایی که محمد قاصد اشرفی رییس انجمن سینماداران عنوان کرد اگر یک فیلم کودک مناسب اکران می‌شد می‌توانست جانی تازه به سینماها بدهد و این چنین به لطف این چیدمان تابستان هم به فصل فیلمسوزی‌ها اضافه شد؛ روندی که با گذشت ۱۶ روز از فصل پاییز همچنان ادامه دارد!