۶ فیلم ایرانی در این دوره از جشنواره حضور دارند

۶ فیلم ایرانی در قدیمی‌ترین جشنواره سینمای مستند جهان…

۶ فیلم ایرانی در شصت و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند و انیمیشن در لایپزیگ به نمایش در می‌آید. شصت و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند و انیمیشن در لایپزیگ در حالی از بیست و هشتم اکتبر آغاز می‌‌شود که ۶ فیلم ایرانی در این دوره از جشنواره حضور دارند. این بزرگترین جشنواره مستند آلمان و قدیمی‌ترین جشنواره سینمای مستند در جهان است.


امسال ۳۱۰ فیلم از ۶۱ کشور در این جشنواره حضور دارند. در این میان، ۶ فیلم از ایران به جشنواره امسال راه یافته‌اند.مستند بلند «روابط خانوادگی» ساخته ناصر ضمیری به بخش مسابقه اصلی فیلم‌های بلند این دوره از جشنواره راه یافته است. در این مستند، کارگردان ارتباط پیرمردی ۸۰ ساله به نام حاجی‌بابا با فرزندانش را نشان می‌دهد.

همچنین مستند بلند «اِکسُدوس» ساخته بهمن کیارستمی نیز به بخش برنامه بین‌المللی این جشنواره راه یافته است.کیارستمی در این فیلم، ‌به مرکز بازگشت مهاجران افغان پرداخته است. این مرکز مسئولیت ثبت‌نام و اعزام مهاجران افغان را که به‌صورت غیرقانونی وارد ایران شده‌اند، برعهده دارد.

مستند بلند «خاتمه» به کارگردانی مشترک مهدی و هادی زارعی، از دیگر فیلم‌هایی است که به بخش برنامه بین‌الملل شصت و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند و انیمیشن در لایپزیگ راه یافته است. این فیلم، داستان زندگی دختری افغان است که به دلیل ازدواج زودهنگام و خشونت توسط خانواده، از خانه فرار می‌کند.