چنین گفت زرتشت

یکی از مشهورترین و موثرترین اثر فلسفی نیچه چنین گفت زرتشت است. نیچه یکی از انقلابی‌ترین و آشوبگرترین متفکران فلسفه‌ی غرب بود.

این کتاب به توصیف این موضوع می‌پردازد که چگونه پیامبر باستانی ایران، زرتشت، از خلوتگاهش در میان کوه‌ها خارج می‌شود تا به جهانیان بگوید که خداوند مرده است و یک اَبَر انسان، انسانی با ویژگی‌های خدایان، جانشین او خواهد بود.

نیچه با آوردن جمله‌ی «خدا مرده است»، تأکید می‌کند که حقیقت زندگی را باید در الفاظ و اصطلاحات خالص انسانی یافت. بعدها، این گفته‌ی او درباره‌ی ابر انسان و میل به قدرت همگی به تسخیر عقاید نازی درآمد و با آن پیوند خورد.

با قدرتی هیجان‌انگیز و درخشندگی شاعرانه، نیچه این موضوع را به بحث می‌گذارد که معنی وجود را نباید در تقوا و خداترسی مذهبی و یا اطاعت همراه با فروتنی جست‌وجو کرد. بلکه آن را باید در یک نیروی زندگی که قدرت محض باشد یافت.

نیچه

فردریش نیچه (۱۸۴۴-۱۹۰۰) در ۲۴ سالگی کرسی دار فلسفه‌ی کلاسیک در دانشگاه بازل شد و درنهایت در سال ۱۸۷۹ به دلیل بیماری مجبور به کناره‌گیری از مقامش گردید.

یک متفکر اصیل و نیرومند که تأثیر قابل‌توجهی بر نویسندگان پس از خود داشت ٬ مانند جورج برناردشاو، دی. اچ. لارنس، توماس مان و ژان پل سارتر.