اهدای جوایز جدید از جشنواره تورنتو

امسال چهل و چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو از ۵ تا ۱۵ سپتامبر (۱۴ تا ۲۴ شهریور) برگزار می‌شود.

جوآنا ویسنته مدیر جشنواره تورنتو با تاکید بر اینکه در ۴ دهه سابقه فعالیت این جشنواره همواره از نیروهای تازه‌کار و باسابقه تجلیل شده، اعلام کرد که این جشنواره قصد دارد جوایز سالانه جدیدی را اهدا کند. به این منظور این جشنواره در جشن تجلیل، جایزه یک عمر دستاورد را به فعالان صنعت سینما اهدا خواهد کرد. از استعدادهای بازیگری و کارگردانی نیز تجلیل می‌شود و استعدادهای نوظهور نیز جایزه می‌گیرند. همچنین از یک هنرمند، خلق‌کننده و اثر آن‌ها نیز تجلیل می‌شود.

این جشنواره که از سال ۱۹۷۶ ایجاد شده هر سال میزبان حدود نیم میلیون مخاطب است.
جشنواره تورنتو در بخش اصلی هیأت داوری ندارد و هر سال جایزه منتخب مردم را به بهترین فیلم سینمایی سال اهدا می‌کند. این جایزه در بخش فیلم مستند و بخش «مدنس میدنایت» نیز اهدا می‌شود. علاوه‌بر برنده، فیلم دوم نیز در هر بخش معرفی می‌شوند.

با این حال این جشنواره در بخش‌های دیگر، فیلم‌هایی را نیز به انتخاب هیأت داوران انتخاب می‌کند که شامل جایزه بهترین فیلم بلند، بهترین فیلم اول و بهترین فیلم کوتاه کانادا است. یک جایزه نیز به بهترین فیلم کوتاه بین‌المللی اهدا می‌شود. یک جایزه فیپرشی و یک جایزه به بهترین فیلم آسیایی نیز از جوایزی است که این جشنواره اهدا می‌کند.