چرا بیشتر از مردم از شنیدن موسیقی غم انگیز لذت می برند؟

احساس اینکه کسانی هستند که شما را درک می کنند و احساسات منفی مشابهی را تجربه می کنند! بسیاری از مردم آن را عجیب و غریب برای گوش دادن به موسیقی غم انگیز، اعتقاد به آن باعث می شود آنها احساس می کنند که دیگران تجربه همان تجربه بد است که به آنها احساسات منفی داده است.

غم و اندوه و احساس خشم را از بین ببراعتقاد بر این است که گوش دادن به موسیقی غم انگیز باعث می شود تا احساسات منفی را از بین ببرید. به عبارت دیگر، این ملودی ها به شنوندگان اجازه می دهد تا احساسات منفی خود را نشان دهند و آنها را از بین ببرند، کاهش تنش و استرس.

اگر چه موسیقی شاد راه حل منطقی برای از بین بردن غم و اندوه است، اما این اتفاق نمی افتد. به نظر می رسد روانشناسان منطق مشابهی را توضیح داده اند. در حالی که موسیقی غم انگیز به نظر می رسد با تجربه منفی شما همدردی می کند، ملودی های شاد به نظر می رسد از شما بخواهند لبخند بزنند در حالی که شما در بالای درد و رنج هستید.

حتی زمانی که شما غمگین نیستید، بسیاری از مردم به موسیقی غم انگیز گوش می دهند، حتی اگر در خلق و خوی خوب باشند. مطالعات نشان داده اند که موسیقی غم انگیز طیف وسیعی از احساسات زیبایی شناختی را به وجود می آورد و کسانی که به آن گوش می دهند از هیجان هیجانی موسیقی غم انگیز لذت می برند.

موسیقی غم انگیز و هورمون پرولاکتین!

یکی دیگر از دلایل ارتباط با بدن از درون آن این است که گوش دادن به ملودی های ماندنی و احساس غم و اندوه باعث تحریک ترشح پرولاکتین می شود. علاوه بر این، تولید هورمون تولید شیر در خانم ها است، اما با اثرات روانی متفاوت نیز ارتباط دارد.

این هورمون در پاسخ به احساس غم و اندوه در مردان و زنان تثبیت شده است، دارای اثر ضد درد است و اثرات استرس را کاهش می دهد، که مانع از افزایش غم و اندوه از بی نظمی می شود.

برخی تحقیقات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی غم انگیز فقط یک راه فریب دادن مغز است تا اعتقاد داشته باشد که وضعیت ذهنی ضعیف است که باعث افزایش غلظت هورمون پرولاکتین در خون می شود که منجر به حالت لذت مشاهده شده می شود.

واقع گرایی افسرده

برخی تصور می کنند که احساسات غم انگیز ناشی از این ملودی ها تفکر عمیق را تحریک می کنند که در روان شناسی آن را “واقع گرایی افسردگی” می دانند، به این معنی که فرد بیشتر از واقعیت آگاه است و عمیق تر فکر می کند  وقتی که آن را تحت تاثیر احساسات منفی مانند غم و اندوه.